10 kwietnia przypadł  Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Polscy oficerowie zamordowani w Katyniu w 1940 roku walczyli o wolność naszego kraju: są polskimi męczennikami, którzy w obronie najwyższych wartości oddali swoje życie, dlatego należy im się ogromny szacunek, cześć i pamięć. Możemy się uczyć od nich miłości do ojczyzny, i takich wartości jak: Bóg czy honor. Dla wielu ludzi dziś, co przykre, liczą się tylko pieniądze, osobiste powodzenie, przyjemność, często kosztem drugiego człowieka, społeczeństwa i ojczyzny. Brakuje nam odniesienia do tego, co obiektywne i co ponad czasowe. Takie podejście jest w ostatecznym rozrachunku czymś niszczącym dla człowieka i jego tożsamości.

Św. Jan Paweł II mówił do uczestników pielgrzymki rodzin katyńskich w Rzymie 13 kwietnia 1996 roku: „Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę w 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Pragnę dodać, że ja również codziennie modlę się za tych, którzy zginęli w Katyniu”.

Data 10 kwietnia będzie także nam przypominać wydarzenie , kiedy w drodze na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zginęli w katastrofie lotniczej wielcy Polacy z prezydentem i jego małżonką na czele ,w tym roku przypadła 14 rocznica katastrofy.

Niech te dni kwietniowe kiedy wspominamy dramaty naszych rodaków  będą czasem na refleksję i modlitwę. To ona niech wyciszy nasze serca i będzie ukojeniem dla nich. Głęboka refleksja we własnym sumieniu, nasza duchowa praca nad sobą niech będą ofiarą za tych, którzy oddali życie w Katyniu i zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Kielce , 14 kwietnia 2024 rok

Ks. Marian Fatyga

Galeria zdjęć